ورود به سایت

به گزارش دفترروابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان زنجان، منصورحسيني معاون فروش وخدمات مشتركين اين شركت درخصوص تحقق شعار سال " اقتصادمقاومتي اقدام وعمل" كه جايگاه ويژه اي در صنعت برق دارد و راهكارهاي رسيدن به اهداف اقتصاد مقاومتي درحوزه برق به ارائه ي عملكرد اين معاونت درزمينه افزايش بهره وري ، مديريت بهينه مصرف برق و كاهش تلفات انرژي  پرداخت.

حWIN_20160603_024902.JPGسيني با بيان اين مطلب كه يكي از مصاديق اقتصاد مقاومتي در شركت هاي توزيع برق بحث كاهش تلفات انرژي و افزايش بهره وري است گفت : شركت توزيع نيروي برق استان زنجان از يك سال گذشته اقدام به نصب سيستم هاي هوشمند لوازم اندازه گيري و كنتورهاي قرائت از راه دور مشتركين نموده است . قرائت کنتور و ثبت مصرف برق مشتریان به روش های متداول  يعني مراجعه ماموربرق جهت قرائت کنتور عملی است كه از لحاظ اقتصادی هم سبب به وجود آمدن خطا در قرائت می گردد و همچنين این امر موجب ضرر اقتصادی به هر یک از طرفین بهره بردار و مصرف کننده شده و هزینه های مربوط به نیرو های انسانی نیز متوجه شرکت های توزیع  مي باشد. سيستم هاي قرائت خودکار کنتوربرق  راه کاری برای حل این معضل بود كه با حمايت مديريت ارشد شركت و تلاش همكاران ساعي صنعت برق اين پروژه از سال گذشته راه اندازي و امسال نيز با جديت دنبال خواهد شد .وي خاطرنشان كرد:در اين روش كه نيازي به مراجعه مامورقرائت به محل استقراركنتور مشتركين نمي باشد و این قابلیت را دارد که میزان برق مصرفی کنتور هر یک از مشترکین را به صورت آنلاين با استفاده از زیر ساخت های شبکه در اختیار شركت توزيع برق قرار دهد. افزون بر آن می تواند در مواقع اضطراری  نیز اقدام به قطع  انشعاب از راه دور نمود.  به هر حال  قرائت کنتورها به صورت از راه دور فقط برای پایین آوردن هزینه ها نیست بلکه برای اجرا و اعمال سیاست گذاری دولت در امر نظارت و کنترل بر مصارف انرژی نيز هست. وي ادامه داد: در همين راستا درسالي كه گذشت توانستيم تمامي 164مشتركين برق بالاي يك مگاوات استان  را به اين سيستم مجهز نماييم. ودر اولويت هاي بعدي از مجموع 105 مشتركين صنعتي براي 81مشترك 501 تا هزاركيلووات و همچنين از مجموع 115مشترك سنگين براي 108مشترك350تا400كيلووات استان زنجان سيستم قرائت از راه دور نصب و راه اندازي كرده ايم. ايشان تاكيد كرد : به اميد خدا و با همت پرسنل خدوم اين شركت تا پايان خردادماه سال جاري تجهيزات قرائت و كنترل از راه دورلوازم اندازه گيري مشتركين بالاي 250كيلووات نيز نصب وبه بهره برداري خواهد رسيد تا گامي موثر در جهت پيشبرد اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي و استراتژي هاي وزارت نيرو و شركت مادرتخصصي توانير برداشته باشيم.

ايشان تصريح كرد: در راستای اهداف صنعت برق ایران جهت ایجاد شبکه هوشمند انرژی، بعنوان اولین گام، طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی ( فهام )ابلاغ گرديد. در چارچوب این طرح برای یک میلیون مشترک برق در ۶ استان ایران کنتور هوشمند نصب می‌شود  كه استان زنجان نيز به عنوان پايلوت انتخاب شده است . اين شركت درخصوص اجراي طرح فهام جزو شركت هاي پيشرو محسوب شده و تاكنون توانسته است كنتور 2000 مشترك برق ديماندي را مجهز به اين سيستم نمايد و 591دستگاه ديگر نيز براي مشتركين تك فازوسه فاز عادي نصب نمايد . تا با اين اقدام بتواند ضمن فراهم كردن بستر اصلاح الگوی مصرف برق و امکان اعمال مدیریت بار توسط شركت توزيع در شرایط عادی و اضطراری ، دخالت و خطای نیروی انسانی در قرائت و صدور قبض و بهبود يابد  و همچنين موجب کاهش تلفات غیر فنی و مانیتورینگ تلفات فنی شبکه توزیع شود.

وي درپايان به ميزان مشاركت مردم در پرداخت غيرحضوري قبوض برق از طريق سامانه 1521 اشاره كرد و تاكيد كرد:  يکی از دسترس‌ترین ابزارها برای پرداخت غیر حضوری قبوض، تلفن است. مشتركين برق می‌توانند از طریق تماس با شماره 1521  قبض‌های خود را پرداخت کنند كه تاثير بسزايي در صرفه جويي در زمان و هزينه ها دارد. و لي متاسفانه عليرغم اطلاع رساني هاي صورت گرفته نرخ پرداخت هاي غيرحضوري استان زنجان 50درصد مي باشد كه اين ميزان از نرم كشوري پايين بوده و ضرورت پرداخت غيرحضوري قبوض برق بيشتر از پيش احساس مي شود و اميدواريم با همكاري مردم در سالي كه مزين به شعار اقتصادمقاومتي اقدام وعمل است اين ميزان را به 100درصد نزديك كنيم.