ورود به سایت

20180515130025_IMG_2029.JPGبه گزارش دفترروابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان زنجان، در نشست فعالان اقتصادی استان با استاندار زنجان مهندس علیزاده مدیر عامل این شرکت به عنوان سخنران این نشست ضمن تقدیر از همکاری خوب صنایع در کاهش اوج مصرف برق در سطح استان به ارائه راهکارهای کنترل مصرف انرژی برق در تابستان امسال و به تشریح طرح های تشویقی وزارت نیرو برای صنایع همکار پرداخت.

در نشست فعالان اقتصادی استان با استاندار ، معاون هماهنگی اقتصادی استانداری ، مدیرعامل شرکت توزیع برق ، مدیرکل صنعت معدن وتجارت ، مدیرکل اتاق بازرگانی و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان و تمامی صنایع بزرگ ، واحدهای تولیدی ، صنوف واصحاب رسانه برگزار شد ، مهندس درویش امیری استاندار زنجان به وضعیت پیش آمده پس از خروج آمریکا از برجام و تاثیرات آن بر روی فعالیت های اقتصادی اشاره کرد و گفت: ما در استان حامی شرکت های خصوصی هستیم و هر لحظه آمادگی ای20180515125925_IMG_2024.JPGن را داریم تا نسبت به رفع موانع پیش روی وارد عمل شویم . وی در ادامه به سئوالات فعالان اقتصادی پاسخ داد و تاکید کرد که جلساتی با حضور مدیران اجرایی استان جهت پاسخگویی به در خواست ها ومشکلات این قشر ترتیب داده شود .

علیزاده نیز در این نشست وضعیت مصرف انرژی برق در کشور و استان را در مقایسه با سایر کشورها تبیین کرد و تصریح کرد: صنعت برق از جمله صنايع زير بنايي است كه گردش چرخ هاي اقتصادي ، توسعه صنعتي و تأمين رفاه اجتماعي به استمرار آن متكي است . از طرف ديگر با افزايش قابل  توجه مصرف انرژي الكتريكي به خصوص در سال هاي اخير و با وجود كمبودهايي كه در تأمين منابع لازم در اين زمينه به چشم مي خورد، لزوم تبيين و اجراي راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي الكتريكي بيش از پيش احساس مي شود. باتوجه به اينكه مشتركين صنعتي استان زنجان سهم 52درصدي مصرف انرژي برق استان را به خود اختصاص داده اند ، نقش عمده اي در كنترل پيك بار انرژي برق ايفا مي كنند.

وي افزود: ماهيت مصرف برق در بخش صنعت به گونه اي است كه اين بخش مي تواند در زمان پيك بار شبكه، حداقل بار و انرژي را استفاده كند و حداكثر مصرف خود را به زمان غير پيك بار شبكه منتقل نمايد. از طرف ديگر حساسيت مصرف كننده صنعتي نسبت به خاموشي ها و  قطع برق بيش از ساير مصرف كنندگان است . لذا منطقي است بارهاي صنعتي به منطقه اي حركت كنند كه حداقل امكان قطع انرژي برق وجود داشته باشد. بر اين اساس اعمال سياستهاي مديريت مصرف در بخش صنعت ضروري به نظر مي رسد .

علیزاده به دستورالعمل ها وبخشنامه هاي وزارت نيرو در طرح كاهش پيك بار تابستان 97 پرداخت و خاطر نشان كرد : رشد متوسط س20180515102531_IMG_1960.JPGالانه مصرف انرژي كشور در 10 سال گذشته، 7.7 درصد بوده ،كه اين روند تا سال 1404 هجري شمسي مصرف انرژي كشور را به 3مليلياردو752ميليون معادل بشكه نفت خام مي رساند. در اين صورت با توجه به وضعيت كنوني توليد،  صادرات نفت خام كشور به صفر خواهد رسيد و درنهايت با ادامه ي همين روند مصرف انرژي درايران تا ده سال آتي جزو كشورهاي وارد كننده انرژي خواهيم شد. وي تصريح كرد: ار جمله دلايل افزايش رشد مصرف انرژي الکتريکی  در كشورمان : پایین بودن بهاي برق مصرفي ، فرسوده بودن تجهیزات صنعتي و وجود تکنولوژیهاي قدیمی ، افزایش جمعیت و توسعه شهر نشینی و تغییر الگوي مصرف ، افزایش مصرف انرژي بخش هاي صنعت و خدمات و همچنين اطمینان از وجود نفت و گاز تا سال هاي دور مي باشد كه ضروري است در اصلاح و ساماندهي  موارد ذكر شده تدبير ويژه اي انديشه شود.

وي در پايان به مشوق هاي ارائه شده از سوي وزارت نيرو اعم از تخفيف به صنايع همكار در سطح كشور و نيز تخفيف و تشويق صنايع همكار استان زنجان ناشي از طرح تعطيلات و تعميرات سالانه در تابستان كه بالغ بر 15ميليارد ريال در سال 96 مي شد اشاره كرد و ادامه داد: بر اساس دستورالعمل ها و بخشنامه هاي وزارت نيرو در طرح كاهش پيك بار تابستان سال 97 ( در بازه ي زماني 15 خرداد تا 15 شهريور ماه) كه به سه صورت 1.طرح تعطیلات و تعمیرات سالانه صنایع  2.طرح ذخيره عملياتي صنایع  و3.بكارگيري مولدهاي اضطراري  در ساعات اوج مصرف اجرا خواهد شد تسهيلات ومشوق هاي خوبي در نظر گرفته شده است كه در صورت همكاري و عقد تفاهم نامه از سوي صنايع همكار بتوانيم تابستان بسيارگرم سالجاري كه مصادف با بحران افزايش مصرف انرژي برق مي باشد بسلامت گذر كنيم .

در انتهای مراسم از 41 صنعت همکار در کاهش پیک بار تابستان سال گذشته تجلیل بعمل آمد.