ورود به سایت

​به گزارش دفترروابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان زنجان، بر اساس پیش بینی های انجام شده و با توجه به شروع زودهنگام فصل گرما در سال جاری به نظر می رسد که پیک بار مصرف برق در مقایسه با پیک برق  تابستان سال گذشته با افزایش قابل ملاحظه ای روبرو باشد ، بهمين جهت همكاري مشتركان برق صنعتي ، كشاورزي ، خانگي ، تجاري ، ادارات وسازمان‌ها ي استان زنجان براي عبور از بحران افزايش اوج مصرف انرژي برق در فصل تابستان ضروري وحياتي است .

عادل كاظمي مديرعامل اينشركت به افزايش درجه دما از هفته جاري اشاره و گفت : مقایسه متوسط مصرف برق كشور در مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد که مصرف برق با افزایش حدود 3 هزار مگاوات روبرو بوده است و این یعنی ممکن است روزهای پیک در تابستان سال جاری در مقایسه با سال های گذشته افزایش یابد. وي روند مصرف برق مشتركان استان زنجان را مورد بررسي قرار داد و افزود : بيشترين مصرف برق مشتركان طي روزهاي سپري شده از سال 96 در ساعت  21 مورخ هفتم خردادماه اتفاق افتاده كه 510مگاوات ثبت شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته كه 447.6مگاوات بود ، 14 درصد رشد داشته است .

IMG_5712.jpg 

كاظمي با بيان اينكه افزايش بيش از حد دما در فصل تابستان و تداوم آن ، بر افزايش مصرف برق تاثير فراواني گذاشته  و پيك بار شبكه توزيع را افزايش خواهد داد ، اظهار داشت : ساعات اوج مصرف در استان دو مرحله است به گونه اي كه امسال و سال گذشته از ساعت13 لغايت 17 و  19 لغايت 23 شاهد بيشترين مصرف برق در استان بوديم .

وي خاطرنشان كرد : اگر دما از 37 درجه سانتيگراد افزايش يابد به ازاي افزايش هر درجه 10 مگاوات مصرف برق دراستان افزايش مي يابد كه نگران كننده است . وي با تاكيد بر اهميت همكاري مشتركان و مصرف صحيح برق ، صرفه جويي در استفاده از وسايل برقي و عدم استفاده از وسايل برقي پرمصرف در ساعات اوج مصرف بويژه در فصل تابستان را با اهميت خواند و از مشتركان فهيم استان زنجان  بويژه صنايع و كشاورزان كه با همكاري نزديك در مديريت و كنترل صحيح مصرف برق و سازمانهاي دولتي و خصوصي  علي الخصوص بانك ها خواست تا يك ساعت قبل از پايان وقت اداري كه در ماه مبارك رمضان 13:30 مي باشد، در خاموش كردن وسايل سرمايشي اهتمام لازم معمول و در صورت امكان از روشن نگه داشتن لامپ ها و وسايل برقي غير ضروري در اين ساعات خودداري و از روشنايي طبيعي روز استفاده نمايند تا تابستان سال جاري با كمترين عارضه سپري شود. وي با بيان اينكه : برای امسال وزارت نیرو سیاست‌های تشویقی و طرح‌های متنوع و جذابی را برای تمامي مشتركان در ماه‌های گرم سال پیش بینی کرده است، گفت: بی شک همکاری مشترکین  بخصوص صنعتی، کشاورزی و اداري براي كسب موفقيت در اين سياست‌ها و كاهش پيك بار تابستان بسيار مهم است.

به گفته وي درسال گذشته با  تمهيداتي كه انديشه شده بود و همكاري نزديك با صنايع در طرح جابجايي تعميرات وتعطيلات ساليانه به تابستان و همياري خوب مردم ، خوشبختانه خاموشي ناشي از كمبود توليد در شبكه اعمال نشد و با مديريت و جابجايي بار در ساعات اوج مصرف ضمن جلوگيري از افزايش بار فيدرهاي پربار ،  از خاموشي هاي احتمالي نيز در شبكه جلوگيري شد،  ولي لازم بذكراست كه در صورت تداوم گرما و عدم همكاري مشتركان ناچار به اعمال خاموشي خواهيم شد . وی تاكيدكرد: برای گذر از این بحران، دو روش پیش رو داریم که یکی، افزایش تولید برق یا به عبارتی احداث نیروگاه جدید است که این امر به دلیل محدود بودن دامنه زمان اوج مصرف و نیاز به سرمایه گذاری قابل ملاحظه آن مقرون به صرفه نیست.روش دوم، ترویج فرهنگ استفاده صحیح از انرژی برق، بهینه سازی مصرف انرژی و در نهایت مدیریت پیک بار است که همکاری بخش‌های مختلف صنعتی، خانگی، تجاری، کشاورزی و ... را طلب می‌نماید.

گفتنی است، پیک مصرف برق  كشور در تابستان سال گذشته برابر با 52 هزار و 692 مگاوات بوده است که پیش بینی می شود در تابستان سال جاری به حدود 55 هزار مگاوات برسد اين درحاليست كه پيك مصرف برق در استان زنجان در سال گذشته برابر با  533.3 مگاوات بود كه امسال با هدف گذاري شركت مادرتخصصي توانير ، اينشركت،‌باوجود افزايش حدود 12هزار مشترك جديد برق ، ملزم به رعايت سهميه 546مگاوات پيك مي باشد .

n00474536-b.jpg 


 

​​